CESTA DO PERSIE – ÍRÁN 2015
Bam
Bam po ničivém zemětřesení opět vstává z hromady hlíny…bude to ale ještě trvat hodně dlouho, aby se alespoň přiblížil původní kráse… (fotografováno večer, těsně před uzavřením, kdy nás už hlídači vyháněli z areálu)
Teherán
Ráno jsme si ještě jednou v Kermánu zašli prohlédnout starý bazar. V 11. hodin nás Bahramí pozval s kamarádem někam na rozlučkový piknik. Před hotel přijel na čas, ale kamarád zůstal někde daleko před městem, takže z piknikování sešlo. Zašli jsme tedy na čaj a dali si ve vyhlášené “sendvičárně” dvojitý místní hamburger, abychom se … Pokračování…
Bam
Bam je důležitým milníkem na naší cestě. Jednak se z tohoto místa budeme už jenom vracet zpět a druhak vidět opět Bam a jak se změnil od poslední návštěvy Čepana a Míry. To byl vlastně jejich primární impuls k plánu cesty do Íránu. Bam totiž navštívili společně v roce 2001, tedy dva roky před ničivým … Pokračování…
Kermán
Odpoledne jsme dorazili do Kermánu. I když leží více jak 1700 nad mořem, bylo pěkné vedro. Kermán je hlavním městech stejnojmenné provincie. Významné je rovněž pěstováním pistáciií. Ostatně íránské pistacie jsou vyhlašené a jsou důležitým vývoznim artiklem. K nám se však tyto kvalitní a dobré nedostanou. Město bylo založené už ve 3.st.n.l. na trase z … Pokračování…
Meymand
Dlouhou cestu do Kermánu jsme si zpestřili odbočkou do hor, kde před více jak 1500 lety (přesná doba není známa, pravděpodobně mnohem dříve) nomádští pastevci vydlabali a vysekali příbytky v kopcích. Meymand připomíná “hobitín”, jen není tak zelený a je obydlený čtyři měsíce v roce. Po zbytek roku jsou obyvatelé příbytků výše v horách, kde … Pokračování…
Jazd
Několika hodinová cesta do Jazdu pohodlným dálkovým autobusem příjemně uběhla. Město leží mezi dvěma největšími pouštěmi Íránu. Přesto se zde dá relativně dobře přežívat, a to i díky nadmořské výšce nad 1200 metrů. Vodu přivádí z hor velmi starý systém podzemních tunelů zvaných qanáty, které jsou dlouhé desítky kilometrů. V celém Íránu byla vybudována a … Pokračování…
Esfahán
Místo v poušti bylo romantické, probuzení už méně. Jako každou cestu mě o tentokrát poštípal nějaký hmyz. Podle štípanců dokonce dva druhy, ale štěnice to tentokrát nebyly… Komplex perských zahrad je zapsán na seznamu UNESCO. Bágh-e Fin postavené Šáhem Abbásem k němu rovněž patří. Je to nádherný pavilón se zahradou, bazény a vodotrysky, kde se … Pokračování…
Kášán
Ráno Michal dojednal místo busu taxi, kterým jsme se přesunuli o 100 kilometrů dále do Kášánu – starého městečka v poušti. Založeno bylo královnou Zubejdou. Nikoliv tou z pohádky o DrVoštěpovi, ale manželkou chalífy Háruna ar-Rašída. V 10. a 11.století se stalo centrem obchodu a výroby koberců, které se proslavily i na evropských panovnických dvorech. … Pokračování…