…tedy oblast kašmírského údolí patří k neklidným místům Indie. Je to dáno tím, že po rozdělení Indie na muslimský Pákistán a většinově hinduistickou Indii se po váhání rozhodl kašmírský mahárádža pro připojení k Indii. Ovšem toto území je převážně muslimské… Tím bylo “zaděláno” na problém, který v čase různě kulminoval a není vyřešen dodnes. Místní obyvatelstvo by zřejmě preferovalo nezávislost na obou státech, ale politici jsou jiného mínění. Navíc, jak to v posledních letech bývá, do konfliktu se vložili mudžahedíni z dalších zemích, aby přílili benzín do ohně a přihodili semtex… Indie na to odpovídá přítomností více jak půl miliónu vojáků. Násilí a teroristické akce, včetně cílených únosů nebo vražd turistů, vždy na nějaký čas naprosto vyřadí tuto turisticky velmi atraktivní oblast z jejich zájmu. Navíc OSN kdysi neurčila přesně hranici části horského uzení a tím vznikly třecí plochy hrozící velkým válečným konfliktem mezi Indií a Pákistánem.
Pro Indii je ale tato oblast strategická, proto investuje ohromné částky do stavby železnice a dálnice, aby Jammu a Kašmír dopravně co nejvíce připojila se zbytkem Indie.
Kašmířané jsou vyhlášeným obchodníky. To se dá tvrdit o většině obyvatel této části Asie, ale oni jsou velmi vytrvalí až vlezlí. Tedy hodně úporní až otravní… Brzy se budeme moci přesvědčit, jestli po všech našich cestách a zkušenostech odoláme.
Fyziognomicky jsou snědí a mají typický znak podobný s Afghánci, a tím jsou zelené oči.
Nefungují zde mezinárodní ani předplacené místní karty, čeká nás zřejmě několik dní bez spojení se světem. V každém průvodci doporučují zjistit momentální bezpečnostní situaci, protože v roce 2016 armáda zastřelila prominentního velitele místní frakce Hamásu a situace se po klidnějším období opět zhoršila. Raději jsme si žádné informace nezjišťovali, abychom se příliš neznepokojovali….
2 Responses to Kašmír…